Šenčur, 26.5. 2011Jelovica je na današnjem srečanju, ki se ga je ob letošnjem mednarodnem letu gozdov udeležil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, predstavila predlog rešitve za slovensko lesno panogo. Jelovica, ki se uvršča med prve zelene družbe, se pri promociji večje uporabe lesa, sooča s premalo posluha vseh deležnikov, da bi skupaj izkoristili les, ki ga ima Slovenija, kot ena najbolj gozdnatih dežel v Evropi, dovolj. 
Ob mednarodnem letu gozdov, ki ga je Generalna skupščina ZN razglasila letos, želi povečati pozornost družbe do gozdov in trajnostnega gospodarjenja z gozdovi. V Sloveniji bo osrednja prireditev, ki jo organizirata Zavod za gozdove Slovenije in Gospodarski inštitut Slovenije, poteka danes v Ljubljani. Poimenovali so jo
Aktivno gozdarstvo za sodobno družbo.
Danes poteka uvodno znanstveno srečanje z naslovom
Gozd in les za ljudi in naravo, kjer sodelujejo različni domači in tuji predavatelji. Uvodne slovesnosti se je bo udeležil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Dejan Židan.

Na tem srečanju je Gregor Benčina, predsednik upravnega odbora Jelovica d.d, predstavil problematiko lesne panoge in predloge rešitev za boljšo prihodnost. Jelovica, ki danes spada med vodilna slovenska podjetja v lesni panogi, se pri proizvodnji in trženju svojih lesenih izdelkov, hiš, oken in vrat, sooča z šibkim posluhom za probleme in podane rešitve pri poslovanju lesne panoge nasploh.
»V Sloveniji zaradi izvoza surovine in neustrezno izkoriščenih potencialov, ki nam jih nudi gozd letno izgubimo več kot 300 milijonov dodane vrednosti, zato je čas da ponovno vzpostavimo lesno verigo ter da v domačem okolju ponovno pričnemo lesu dodajati vrednost», je dejal Gregor Benčina, predsednik upravnega odbora Jelovica d.d.
»Slovensko gospodarstvo bo zaradi svoje majhnosti lahko na evropskih tržiščih dolgoročno konkurenčno le z izdelki z visoko dodano vrednostjo, zato je potrebno več vlagati v razvoj in trženje izdelkov, ki jih lahko ustvarjamo iz lesa, ki nam kot domača surovina lahko predstavlja pomembno konkurenčno prednost«, je še dodal Benčina.

Les kot surovina, ki je je v Sloveniji dovolj, je vse premalo cenjen, država pa za samo promocijo uporabe lesenih izdelkov naredi premalo promocije, prav tako za razliko od sosednje Avstrije, nočemo spoznati vseh prednosti, ki jih les prinaša tudi iz ekološkega in energetsko varčnega vidika. Z večjo uporabo lesa, tako v gradbeništvu in širši potrošnji, kot tudi pri javnih naročilih, posredno ravnamo odgovorno do naše narave in okolice in zagotavljamo trajnostni razvoj okolja. Za boljši jutri je zato pomembno, da se v Sloveniji sprejme vse zakonske ukrepe za pričetek izvajanja zelenih javnih naročil in uvede ekološke takse za okolju neprijazne materiale.
V teden gozdov bodo potekale številne prireditve o gozdovih, lesu in njegovi uporabi v gospodinjstvih. Strokovnjaki bodo tako obiskovalce seznanili tudi z raziskavami v gozdarstvu, gojenjem gozdov, varstvom gozdov in varnostjo v gozdovih. Prireditev je namenjena najširši javnosti, zato vabijo vse meščane, kot tudi šole, vrtce in vse zainteresirane.